Przedmiotem opracowania były instalacje sanitarne dla budynków stacji paliw BP na obszarze miejsc obsługi podróżnych – MOP Sitno i MOP Wysoka – Wschód przy drodze ekspresowej S3. W zakresie opracowania mieściły się projekty:
instalacji pomp ciepła wraz z dolnym źródła ciepła (odwierty pionowe)
Przedmiotem opracowania była instalacja klimatyzacji dla pomieszczeń biurowych Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Dąbrowskiego w Katowicach. Projekt był odpowiedzią na następujące oczekiwania użytkowników obiektu:
zapewnienie komfortu termicznego w pomieszczeniach
możliwość indywidulanej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach
możliwie bezawaryjna praca systemu
możliwość etapowania inwestycji
niskie koszty użytkowania
zachowanie wysokich standardów ekologicznych i energooszczędności
Zespół trójkondygnacyjnych budynków mieszkaniowych z lokalami usługowymi i parkingiem podziemnym mieści się w Katowicach – Panewnikach. Dla inwestycji opracowaliśmy projekty budowlane i wykonawcze następujących instalacji:
Przedmiotem opracowania była instalacja wentylacji oraz klimatyzacji dla budynku usługowo – technicznego, budowanego w ramach kompleksu Beskid Sport Arena – kolei górskiej na górę Beskid w Szczyrku.
Zakres projektu obejmował:
wentylację i klimatyzację sali restauracyjnej, kuchni i zaplecza
wentylację mechaniczną nawiewno – wywiewną części konferencyjnej, komercyjnej i pomieszczeń biurowych
wentylację wywiewną z pomieszczeń sanitarnych, magazynów i
pomieszczeń pomocniczych
instalację doprowadzenia czynnika do chłodnic rewersyjnych.
Tematem projektu opracowanego dla Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji była przedbudowa instalacji wentylacji oraz klimatyzacji w budynku administracji oraz w laboratorium.
Zakres projektu obejmował:
wentylację i klimatyzację sali konferencyjnej, pomieszczeń biurowych, kuchni i jadalni w budynku administracji
Pod nazwą “Szkoła Jak Dom” w Katowicach działa zespół prywatnych placówek edukacyjnych, od przedszkola po szkołę podstawową. Dla inwestycji polegającej na rozbudowie i nadbudowie starego budynku szkoły opracowaliśmy projekt budowlany i wykonawczy wewnętrznej instalacji wentylacyjnej, wraz ze źródłem ciepła central wentylacyjnych.
Zakres projektu obejmował:
wentylację mechaniczną nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła dla sal przedszkolnych i szkolnych, pomieszczeń technicznych i sanitarnych
układy grzewcze dla central wentylacyjnych w układzie VRF
Zespół 2 domków letniskowych powstał w rejonie Łeby. Celem naszej koncepcji projektowej było wkomponowanie budynków w otoczenie i porastającą działkę zieleń, tak, by zachować ład przestrzenny i urok nadmorskiego krajobrazu.
Lokalizacja domków na działce była wyznaczony przez istniejące na niej wcześniej zabudowania. Projektując układ funkcjonalny braliśmy jednak pod uwagę to, by budynki mogły funkcjonować niezależnie od siebie – strefa dzienna każdego z domków i towarzyszący im rozległy taras zostały zlokalizowane w sposób zapewniający intymność, co pozwala na komfortowe spędzanie czasu w przypadku wynajmu przez niezależnych użytkowników.
Każdy z domków ma podobny układ funkcjonalny – na parterze strefa dzienna, na antresoli sypialnie, doświetlone przez okna połaciowe i elewacyjne. Głównym materiałem budowlanym i wykończeniowym jest drewno – zbudowane z niego są zarówno domki, jak i towarzyszące im tarasy. Dwuspadowy dach pozwolił na montaż instalacji fotowoltaicznej, wspomagającej podgrzewanie wody.
Tematem projektu była rewaloryzacja postmodernistycznego zespołu mieszkaniowego w Chorzowie, zaprojektowanego przez biuro Inwestprojekt Katowice w roku 1989r. i zbudowanego w latach 90-tych. Zespół charakteryzował się wysokoą jakością rozwiązań kompozycyjnych, pomimo porzucenia pierwotnych zamierzeń projektowych związanych z kompleksowym zagospodarowaniem terenu dziedzińca. W budynkach połączono prefabrykowaną konstrukcję wielkopłytową z nawiązującymi do lokalnej tradycji budowlanej ścianami i detalami ceglanym oraz sposobem rozwiązania przeszkleń.
Walory architektoniczne obiektu potraktowaliśmy jako ponadprzeciętne, niezależne od problemów związanych z niedoskonałością zastosowanych materiałów i wykonawstwa charakterystycznych dla okresu, w którym budynki powstawały. Zależało nam, by odnowić elewację i poprawić parametry energetyczne budynków, zachowując przy tym ich oryginalny, postmodernistyczny charakter.
Początkowo zakładaliśmy docieplenie wyłącznie elewacji wykonanej z płyt warstwowych, tak, by zachować pierwotne wykończenia ścian cegłą klinkierową. Przeprowadzony audyt energetyczny jednoznacznie wskazał jednak na konieczność docieplenia wszystkich ścian, również ceglanych. Rozwiązanie, które pozwoliło spełnić wymagania audytu, a zarazem ochronić oryginalny charakter budynków, było docieplenie ścian ceglanych tylko w obrębie mieszkań. Filary z cegły, obudowujące klatki schodowe, pozostawiliśmy w stanie oryginalnym. W miejscach docieplenia ścian ceglanych odtworzyliśmy ich pierwotną fakturę przez zastosowanie płytek z cegły klinkierowej, nawiązującej rozmiarem i kolorem oryginalny materiał.
W ramach modernizacji docieplone i wyremontowane zostały również balkony, wymienione balustrady oraz dobudowane zadaszenia nad balkonami ostatniej kondygnacji. Renowacji zostały poddane także towarzyszące zespołowi elementy małej architektury.
Przy modernizacji osiedla szczególną uwagę zwracaliśmy na ochronę otaczającej budynki zieleni – w trakcie prac budowlanych zabezpieczone zostały wszystkie drzewa i krzewy, a po zakończeniu robót odbudowany został trawnik.
Obecnie realizujemy kolejny etap projektu, jakim jest rewitalizacja zagospodarowania terenu wokół budynków.
Dwukondygnacyjny dom jednorodzinny znajduje się na przedmieściach Tarnowa, w dzielnicy willowej. Dom swoim kształtem i gabarytem nawiązuje do mieszczących się w sąsiedztwie tradycyjnych budynków mieszkalnych.
Dom podzielono na dwie części: parterową z garażem, pomieszczeniem gospodarczym i kotłownią oraz dwukondygnacyjną część mieszkalną. Na parterze części mieszkalnej znajduje się strefa dzienna – salon, kuchnia, łazienka i dodatkowy pokój do pracy, a na piętrze znajdują się 3 pokoje, 2 łazienki oraz garderoba.
Lokalizacja działki względem drogi dojazdowej pozwoliła na optymalną aranżację pomieszczeń pod kątem nasłonecznienia. Część garażową oraz wejście do budynku zlokalizowano od strony północnej, strefa dzienna i sypialnie mają doświetlenie słońcem z kierunku południowego i wschodniego. Nieużytkowe wentylowane poddasze pomaga utrzymać we wnętrzu komfort termiczny.
Zespół 3 domów jednorodzinnych znajduje się w Katowicach – Ligocie. Niewielka, nieforemna działka, z dojazdem od strony południowej, w znacznym stopniu ograniczyła możliwości swobodnej lokalizacji budynków. Zdecydowaliśmy się przesunąć budynki względem siebie, by wykorzystać w maksymalnym stopniu doświetlenie pomieszczeń światłem ze strony wschodniej i zachodniej.
Zaprojektowaliśmy budynki dwukondygnacyje, o zwartej bryle, minimalistycznej stylistce i płaskich dachach, nawiązujące formą i skalą do sąsiadującej zabudowy. Każdy z domów ma podobny układ funkcjonalny: na parterze przestronna strefa wejściowa, łazienka, kuchnia i salon, pomieszczenie gospodarczo – techniczne i garaż, na piętrze – 3 sypialnie, garderoba i łazienka. Wysunięcie części parteru przed lica budynków pozwala na lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym.